Jak dobrać naciąg tenisowy?
Co zrobić, aby z naszej rakiety do tenisa wycisnąć 100% jej możliwości? Oczywiście należy ją uzbroić w odpowiedni naciąg tenisowy. Zaawansowani gracze doskonale zdają sobie sprawę, że wybór odpowiednich strun jest równie ważny, jak dobry dobór rakiety. Początkujący tenisiści często to bagatelizują, czasem nie zdają sobie nawet sprawy, że naciąg to element, który w naturalny sposób ulega zużyciu, a jego wymiana co pewien czas jest niezbędna.
Jak często wymieniać naciąg w rakiecie tenisowej? Oczywiście jak tylko zużyje się na tyle mocno, że będzie to miało wpływ na jakość naszej gry. Zależy to od tego, jak często trenujemy i z jaką intensywnością. Zawodowcy zmieniają naciąg w zasadzie po każdej grze. Amator grający do 2 razy w tygodniu, może używać naciągu nawet dwa, trzy miesiące.
Na pewno nie należy doprowadzać do całkowitego zużycia naciągu tenisowego i czekać aż pęknie w czasie gry na korcie - tylko wymienić go zawczasu, oddając rakietę do tenisa w ręce fachowego serwisanta. Pomocą służy nasz sklep tenisowy.
Jakie wyróżniamy rodzaje naciągów tenisowych?
Podstawowy podział naciągów wynikający z zastosowanego materiału:
- naciąg tenisowy naturalny – pozwala kontrolować i czuć uderzenia, dobrze utrzymuje napięcie, ma dużą elastyczność i dobrą absorbcję drgań, ale krótką żywotność i trudniej nadać rotację
- naciąg tenisowy wielowłóknisty - tańszy zamiennik naciągu naturalnego
- naciąg tenisowy polyestrowy ( co-polyestrowy ) – jego sztywność pomaga w osiągnięciu większej rotacji uderzenia, jest trwały, ale szybko następuje spadek naprężenia
- naciąg tenisowy syntetyczny - tańsza opcja dla osób zaczynających przygodę z tenisem
- naciąg tenisowy hybrydowy - złożony jest z dwóch różnych naciągów.
Dla osób początkujących i średnio-grających poleca się naciągi komfortowe - dynamiczne, które pozwolą na uzyskanie większej siły uderzenia oraz rotacji. Takimi naciągami będą struny wielowłókniste, syntetyczne czy poliestrowe (co-polyestrowe). Jednak w przypadku naciągów poliestrowych bardzo ważna jest ich mała średnica.
Tenisiści dobrze grający, którzy szukają większej wytrzymałości oraz kontroli, powinni używać naciągów hybrydowych lub poliestrowych (co-polyestrowych) o większej średnicy (np. minimum 1,25 mm). Zawodnicy lub bardzo dobrze grający amatorzy zazwyczaj szukają wysokiej wytrzymałości, dlatego wybierają naciągi poliestrowe (co-polyestrowe) o dużej średnicy (minimum 1,30 mm).
Wybierając naciąg tenisowy warto kierować się swoim stylem gry oraz tym, czego nam brakuje w rakiecie. Na przykład: mamy bardzo precyzyjną ramę, jednak brakuje nam rotacji i dynamiki. Wtedy warto naciągnąć bardziej elastyczny naciąg, który doda naszej rakiecie więcej siły i komfortu.
- Naciągi tenisowe do dynamicznej gry
- Naciągi tenisowe do gry rotacyjnej
- Komfortowe naciągi tenisowe
Mając dobrze dobrane struny oraz rakietę do tenisa wykorzystujemy ich możliwości w pełni. Na wybór naciągu tenisowego ważny wpływ mają parametry rakiety takiej jak: układ strun, wielkość główki, szerokość ramy czy jej sztywność (RA).
- przy małych główkach i gęstym układzie strun zaleca się wybieranie bardziej elastycznych i cieńszych naciągów, które dodadzą naszej rakiecie więcej komfortu i dynamiki. Dobrym przykładem wykorzystania tej zasady jest sposób naciągania rakiet Rogera Federera. Jego rakieta Wilson Prostaff 97 AUTOGRAPH naciągana jest naciągiem hybrydowym (naciąg naturalny Wilson Natural Gut i naciąg poliestrowy Luxilon Alu Power Rough 1,25 mm).
- w przypadku rakiet do tenisa z większą główką, otwartym układem strun, szerszą ramą oraz wyższą sztywnością, tenisiści szukający wytrzymałości oraz rotacji wybierają naciągi poliestrowe, coraz częściej o nieregularnym kształcie ( trzy-, pięcio-, sześciokątne, karbowane ). Tutaj warto wspomnieć o RAFAELU NADALU, który w swojej rakiecie BABOLAT AERO PRO DRIVE GT naciąga BABOLAT RPM BLAST (w grubości 1,35 mm).
Siła naciągania rakiety do tenisa
Po wyborze odpowiedniego naciągu tenisowego, musimy zdecydować się na wybranie siły z jaką serwis naciągnie nasze rakiety. Każda rama ma sugerowaną siłę naciągania, którą podaje producent. Tylko w przypadku rakiet grafitowych możemy ją przekroczyć, nawet do 30 kg, dokładna dolna granica nie jest ustalona.
- z im większą siłą naciągamy swoje rakiety tenisowe, tym nasz naciąg będzie bardziej precyzyjny, będzie charakteryzował się większą wytrzymałością i nie będzie się przesuwał,
- w przypadku niższych sił naciągania, nasza rakieta do tenisa będzie bardziej dynamiczna i pozwoli nam nadać piłce większą rotację i uzyskać większy komfort z gry, jednak straci na kontroli, a struny będą się częściej przesuwać.
Każda struna, niezależnie od rodzaju, pod wpływem wilgoci oraz różnic temperatur traci swoje parametry (naciągi poliestrowe wolniej, wielowłókniste i naturalne szybciej). Dlatego warto przechowywać swoje naciągnięte rakiety w torbach z termo-izolacyjnym materiałem (tzw. thermobagach).
Przykłady: torba tenisowa WILSON TOUR MOLDED 2.0 15PACK, torba tenisowa BABOLAT AERO THERMOBAG X12 RAFAEL NADAL, torba tenisowa HEAD NOVAK DJOKOVIC MONSTER COMBI
Dobór odpowiedniego naciągu tenisowego oraz siły naciągania jest mocno indywidualny, potwierdza to chociażby zestawienie sił naciągania zawodników z PEKAO SZCZECIN OPEN, przedstawione przez oficjalny serwis turnieju, firmę BABOLAT:
- największa siła: Ivan Sergeyev (UKR) - 30,2/29,2 kg,
- najmniejsza siła: Filippo Volandri (ITA) - 10,5/10,5 kg.
Inni zawodnicy grający rakietami Babolata:
Rafał Teurer (POL) – Aeropro Drive, 24/23 kg,
Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA) – Pure Drive, 26/25 kg,
Arnau Brugues – Davi (ESP) – Pure Drive, 26/26 kg,
Jan Mertl (CZE) – Pure Drive, 24/23 kg,
Alessandro Motti (ITA) – Pure Drive Team, 27/26 kg.
Nasz sklep dla tenisistów oferuje duży wybór profesjonalnych naciągów polecanych przez najlepszych zawodników na świecie.